Klasy ścieralności płytek ceramicznych
Klasę ścieralności płytek ceramicznych określa się w warunkach laboratoryjnych jako ubytek masy z powierzchni poddanej znormalizowanej procedurze ścierania. Jednak trudno dokładnie określić jak w warunkach użytkowych trwała będzie powierzchnia płytki, gdyż zależy to od bardzo wielu czynników - oczywiście czym wyższa klasa ścieralności tym dłużej zachowa ona pierwotny wygląd. W przypadku gresów w praktyce mamy do czynienia z dwoma różnymi pod względem użytkowym materiałami - gresem naturalnym o jednorodnej strukturze w całej grubości płytki i gresem szkliwionym, w którym czerep wykonany jest z gresu, a powierzchnia pokryta szkliwem. Gres naturalny ma praktycznie nieograniczoną trwałość, gdyż nawet głębokie wytarcie nie zmienia jego wyglądu, ale pod względem dekoracyjnym asortyment płytek jest ograniczony - mają one wygląd naturalnego kamienia. Natomiast płytki z gresu szkliwinego mogą być dowolnie zdobione, a ich powierzchnia fakturowana, ale po starciu się warstwy dekoracyjnej odsłonięty zostanie jednobarwy podkład.
Klasa ścieralności V - najwyższa; można stosować nawet na powierzchniach obiektów przemysłowych i ciągów komunikacyjnych o bardzo dużym natężeniu ruchu i zanieczyszczenia.
Klasa ścieralności IV - duża odporność, również przeznaczone do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu i dużym zanieczyszczeniu powierzchni, np. w sklepach, na klatkach schodowych.
Klasa ścieralności III - na posadzki w korytarzach, przedpokojach i kuchniach.
Klasy ścieralności I i II - do mieszkań, gdzie chodzi się tylko w miękkim obuwiu lub boso.
|